• AP01
  • RDL1000
  • RFID Logistics

Co to jest RFID

Technologia RFID (z ang. Radio-frequency Identification) RFID jest nieustannie ogłaszana jako jedna z najbardziej obiecujących technologii dla współczesnego przemysłu, która wkrótce może zastąpić kody kreskowe. Wykorzystuje ona fale radiowe o różnej częstotliwości do automatycznego odczytu zakodowanej informacji. Dzięki temu możliwa jest identyfikacja różnych obiektów - zarówno przedmiotów, pojazdów jak i ludzi. System RFID składa się z dwóch komponentów:

 

  • znacznika umieszczonego na obiekcie identyfikowanym;
  • czytnika, którego rolą jest odczytanie zawartych w znaczniku danych.


W zależności od budowy system umożliwia odczyt znaczników z odległości od kilku centymetrów do nawet kilkunastu metrów od anteny czytnika. Transmisja danych nie wymaga aby tag był widoczny, tak jak to ma miejsce w przypadku technologii wykorzystującej kody kreskowe.


Zasada działania systemu RFID jest niezwykle prosta. Tagi pobierają energię z pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez czytnik (nie potrzebują własnego źródła zasilania) i w odpowiedzi na jego sygnał wprowadzają zakłócenie tego pola odsyłając w ten sposób zakodowaną informację. Z kolei zadaniem czytnika jest odczyt i przesłanie danych do systemu komputerowego. Możliwy jest również zapis danych w identyfikatorze za pomocą odpowiednio modulowanej wiązce fali radiowej. Odczyt lub zapis danych są zwrotnie weryfikowane. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie algorytmy kontroli poprawności odczytu / zapisu danych.